ମୋ ଜେଜେମା ଓଡିଆ ରଚନା Essay on My Grandmother in Odia

Essay on My Grandmother in Odia: Here we have got a few essay on the My Grandmother in 10 lines, 100, 200, 300, and 400 words for students of class 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, and 12. You can use any of these essays in your exam.

ଜେଜେବାପା ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିବାରର ଜ୍ୟେଷ୍ଠ ସଦସ୍ୟ ଅଟନ୍ତି | ମୋ ଜେଜେବାପା ଆଉ ନାହାଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ମୋର ଜେଜେ ଅଛନ୍ତି ଯିଏ ଜେଜେବାପାଙ୍କ ଖାଲି ସ୍ଥାନ ପୂରଣ କରୁଛନ୍ତି | ଆଜି ମୁଁ ମୋର ଜେଜେମା’ଙ୍କ ବିଷୟରେ ମୋର ପ୍ରେମ ଏବଂ ଅନୁଭବ ବାଣ୍ଟିବାକୁ ଯାଉଛି | ସେ ଏପରି ଜଣେ ଅଦ୍ଭୁତ ମହିଳା ଯାହାକୁ ମୁଁ ମୋର ପୁରା ଜୀବନରେ ଦେଖିଛି |

Essay on My Grandmother in Odia

ମୋ ଜେଜେମା ଓଡିଆ ରଚନା 10 Lines on My Grandmother Essay in Odia

Set 1 is Helpful for Students of Classes 1, 2, 3 and 4.

  1. ମୋ ଜେଜେ ମା’ଙ୍କ ନାମ ଜାନକି ଚାଟୁର୍ବେଡି |
  2. ତାଙ୍କୁ ପ୍ରାୟ 60 ବର୍ଷ ବୟସ ଏବଂ ସେ ଜଣେ ଧାର୍ମିକ ମହିଳା।
  3. ତା’ର କେଶ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଧୂସର ହୋଇଯାଇଛି |
  4. ସେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସମୟାନୁବର୍ତ୍ତୀ ଏବଂ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟରେ ତାଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି |
  5. ସେ ହେଉଛନ୍ତି ପ୍ରଥମ ଯିଏ ସକାଳେ ଉଠନ୍ତି |
  6. ପରିବାରର ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟମାନେ ଜାଗ୍ରତ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ସେ ଗାଧୋଇବା ଏବଂ ପ୍ରାର୍ଥନା କରି ସାରିଥା’ନ୍ତି |
  7. ସେ ନିୟମିତ ଭାବରେ ଯୋଗ କରନ୍ତି ଏବଂ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସୁସ୍ଥ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ସମାନ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରନ୍ତି |
  8. ସେ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତି | ମୁଁ ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ରସମାଲାଇ ଏବଂ ଗୁଲାବ ଜାମୁନ୍ କୁ ଭଲ ପାଏ |
  9. ପ୍ରତିଦିନ ରାତିରେ ସେ ମୋତେ ରାଜ୍ୟ, ମେହେନ୍ଦୀ, ରାଜକୁମାର ଏବଂ ରାଜକୁମାରୀଙ୍କ କ interesting ତୁହଳପୂର୍ଣ୍ଣ କାହାଣୀ କୁହନ୍ତି |
  10. ସେ ପରିବାରର ସମସ୍ତଙ୍କ ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତି | ତାଙ୍କୁ ଦୀର୍ଘ ସୁସ୍ଥ ଜୀବନ ଦେବା ପାଇଁ ମୁଁ ଭଗବାନଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରେ |

ମୋ ଜେଜେମା ଓଡିଆ ରଚନା Essay on My Grandmother in Odia (100 Words)

Set 2 is Helpful for Students of Classes 5, 6, 7 and 8.

ଆମେ ଏକାଠି ରହୁଥିବା ଏକ ବଡ ପରିବାର | ମୋର ଜେଜେମା ହେଉଛନ୍ତି ପରିବାରର ମୁଖ୍ୟ। ସେ ଏଠାରେ ସବୁଠାରୁ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି | ଆମେ ତାଙ୍କୁ ଭଲପାଉ | ମୋର ଜେଜେମାଙ୍କ ନାମ ରାବେୟା ଖାତୁନ୍ ଏବଂ ସେ 78 ବର୍ଷ ବୟସରେ | ଏହି ଯୁଗରେ, ସେ ତଥାପି ଯଥେଷ୍ଟ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଏବଂ ଅନେକ ନିଜସ୍ୱ କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବେ | ମୋ ଜେଜେମା ପ୍ରକୃତରେ ଜଣେ ଭଲ ମହିଳା |

ସେ ସକାଳୁ ଉଠି ପ୍ରାର୍ଥନା ସହିତ ଦିନ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି | ସେ ଆମକୁ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରନ୍ତି | ସେ ଆମ ପରିବାରର ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ବ୍ୟକ୍ତି କାରଣ ସେ ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତି | ସେ ରୋଷେଇ ଘରେ ସମୟ ବିତାଇବାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି | ମୁଁ ମୋ ଜେଜେମାଙ୍କୁ ବହୁତ ଭଲ ପାଏ |


ମୋ ଜେଜେମା ଓଡିଆ ରଚନା Essay on My Grandmother in Odia (200 Words)

Set 3 is Helpful for Students of Classes 9, and 10.

ମୋ ଜେଜେମା ଭଲ ଅଭ୍ୟାସର ମହିଳା | ସେ ସତୁରି ବର୍ଷ ବୟସ | ସେ ନିଜ ବିଛଣାରୁ ବହୁତ ଶୀଘ୍ର ଉଠେ | ସେ ଆମକୁ ଜାଗ୍ରତ କରି ଆମ ପାଠ ପ read ିବାକୁ କୁହନ୍ତି | ସେ ଆମକୁ କିଛି ସମୟ ବସିଥାଏ ଏବଂ ଅଧ୍ୟୟନରେ ଆମକୁ ଦେଖେ | ତା’ପରେ ସେ ତା’ର ସାଧାରଣ କାମ କରିବାକୁ ଯାଏ | ସେ ଏକ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ସବୁକିଛି ଶେଷ କରେ | ସେ ଜଣେ ଧାର୍ମିକ ମହିଳା।

ସେ ପ୍ରତିଦିନ ଗୀତା ଠାରୁ କିଛି ପଦ ପ read ନ୍ତି | ସେ ତାଙ୍କର ପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କର ଦ daily ନନ୍ଦିନ ଧାର୍ମିକ ରୀତିନୀତି କରନ୍ତି | ସେ ସକାଳୁ ସବୁକିଛି ଶେଷ କରନ୍ତି | ମୋ ଜେଜେବାପା ସକାଳୁ ଚାଲିବା ପରେ ଫେରି ଆସନ୍ତି | ଦୁହେଁ ସକାଳର ଚା ପିଇ ବିଭିନ୍ନ ଜିନିଷ ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରନ୍ତି | ସେ ପ୍ରସନ୍ନ ପ୍ରକୃତିର ନାରୀ |

ଥରେ ତୁମେ ମୋ ଜେଜେମା’ଙ୍କ ସହ କଥା ହେବା ଆରମ୍ଭ କଲେ ତୁମେ ନିଜକୁ ଭୁଲିଯିବ | ସେ ତୁମ ଜୀବନ ଏବଂ ଅଭିଜ୍ଞତା ବିଷୟରେ ଅନେକ କଥା କହିବ | ତା’ର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଏତେ ସୁନ୍ଦର ଯେ ତୁମେ ତା’ର ଧ୍ୟାନ ସହିତ ଶୁଣି ପାରିବ ନାହିଁ | ତା’ର କଥାବାର୍ତ୍ତାର କ end ଣସି ଅନ୍ତ ନାହିଁ | କିନ୍ତୁ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜୀବନ୍ତ ଏବଂ ଆନନ୍ଦଦାୟକ ଅଟେ |

ଆମ ଜେଜେମା’ଙ୍କ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଏବଂ ଆଶୀର୍ବାଦ ଅଛି | ଆମେ ଅନୁଭବ କରୁଛୁ ଯେ ତାଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ଆମକୁ ବିଶ୍ all ର ସମସ୍ତ ଅସୁବିଧା ବିରୁଦ୍ଧରେ ନିଶ୍ଚିତ କରେ | ସେ ପ୍ରାୟତ us ଆମ ସହିତ ସମୟ ଅତିବାହିତ କରନ୍ତି | ସେ, ବେଳେବେଳେ, ଆମକୁ ମଜାଳିଆ ଥଟ୍ଟା ଏବଂ କାହାଣୀ କହିଥାଏ | ସେ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଭଲ ପ read ଼ିବା ଏବଂ ଆମ ଜୀବନରେ ମହାନ ହେବା | ଏବଂ ଆମେ ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ତାଙ୍କର ଶୁଭେଚ୍ଛା ଆମକୁ ଆଗେଇ ନେବ |


ମୋ ଜେଜେମା ଓଡିଆ ରଚନା Essay on My Grandmother in Odia (300 Words)

Set 4 is Helpful for Students of Classes 11, 12 and Competitive Exams.

ମୋ ଜେଜେମା ଏକ ମଜାଳିଆ ଲେଡି ପରି ମନେହୁଏ, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ସୁନା ହୃଦୟ ଅଛି | ତା’ର ପିଠିରେ ଏକ ବଡ ump ୁଲା ଅଛି | ସେ ବୟସ ସହିତ ପ୍ରଣାମ କରନ୍ତି | ମୁଁ ତା’ର ସଠିକ୍ ବୟସ ଜାଣି ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ମୁଁ ଅନୁମାନ କରିପାରିବି ଯେ ସେ ନବେ ଦଶକରୁ କମ୍ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ତାଙ୍କର ଧୂସର ବାଳ ଏବଂ କୁଞ୍ଚିତ ଚେହେରା ଅଛି | ତାଙ୍କର ଏକ ପତଳା ଶରୀର ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ ବାସ କରୁଥିବା ସ୍ଥିର ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି |

ସେ ସୂର୍ଯ୍ୟାସ୍ତ ପୂର୍ବରୁ ସକାଳୁ ଉଠି God ଶ୍ବରଙ୍କ ନିକଟରେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତି | ତାଙ୍କ ହାତରେ ଏକ ଖଣ୍ଡ ବାଡି ଅଛି ଯାହା ସେ ଚାଲିବାବେଳେ ତାଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରେ | ସେ ଘରେ ହବିଷ୍ୟାଳି କରିଥା’ନ୍ତି | ସେ ନିୟମିତ ଭାବରେ ମନ୍ଦିରକୁ ଯାଆନ୍ତି ଯଦିଓ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ କଷ୍ଟରେ କରିବାକୁ ପଡେ | ସେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସେ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଅବହେଳା କରନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଦୁନିଆରେ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯିବ।

ଦିନସାରା ଏବଂ ଏପରିକି ବିଳମ୍ବିତ ରାତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ସେ ବିଡିକୁ କୁହନ୍ତି | ସେ ମଧ୍ୟ ଓଠରେ God ଶ୍ବରଙ୍କ ନାମକୁ ପୁନରାବୃତ୍ତି କରନ୍ତି | ସେଥିପାଇଁ ତା ଓଠ ସବୁବେଳେ ଗତି କରେ | ସେ ଘର କାମ କରିବାକୁ ଅସମର୍ଥ | ତଥାପି, ସେ ନିଜର କପ୍, ଥାଳି, ଏବଂ ଚଷମା ଧୋଇବାକୁ ଯଥାସମ୍ଭବ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି | ଆମେ ବେଳେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ତାହା ନକରିବାକୁ ପ୍ରବର୍ତ୍ତାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁ, କିନ୍ତୁ ସେ ଆମ କଥା ଶୁଣନ୍ତି ନାହିଁ | ସେ ବିଶ୍ believes ାସ କରନ୍ତି ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମେ କିଛି କାମ କରିବା ଜାରି ରଖିବା ଉଚିତ୍।

ସେ ବହୁତ ଫଳପ୍ରଦ ଭୋଜନ କରନ୍ତି | ସେ ସକାଳେ କେବଳ ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ଚାପଟିସ୍ ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ନେଇଥାଏ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଅଧିକ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ସେ ଫାଷ୍ଟ ଏବଂ ଜଙ୍କ ଫୁଡ୍ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ ରୁଟି, ବଟା, ଜାମ, ଏବଂ ଅଣ୍ଡା ମଧ୍ୟ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ | ସେ ଏକ ଶାକାହାରୀ ଖାଦ୍ୟରେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି | ମୁଁ ଭାବୁଛି ସେ ଜୀବନରେ ମାଂସ, ଅଣ୍ଡା କିମ୍ବା ମାଛର ସ୍ୱାଦ ଚାଖି ନାହାଁନ୍ତି। ସେ ଘରର ସମସ୍ତଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ବହୁତ ଚିନ୍ତିତ | ସେ ମୋର କଲ୍ୟାଣ ବିଷୟରେ ବିଶେଷ ଭାବରେ ପଚାରନ୍ତି |

ସେ ଅଶିକ୍ଷିତ। ତଥାପି, ସେ ମୋ ଅଧ୍ୟୟନରେ ଆଗ୍ରହ ନେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି | ସେ ନୃତ୍ୟ, ଗୀତ, ଏବଂ ଚିତ୍ର ଭଳି ବିଷୟ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ |


ମୋ ଜେଜେମା ଓଡିଆ ରଚନା Essay on My Grandmother in Odia (400 Words)

Set 5 is Helpful for Students of Classes 11, 12 and Competitive Exams.

ଜେଜେବାପା ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିବାରର ଜ୍ୟେଷ୍ଠ ସଦସ୍ୟ ଅଟନ୍ତି | ମୋ ଜେଜେବାପା ଆଉ ନାହାଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ମୋର ଜେଜେମା ଅଛନ୍ତି ଯିଏ ଜେଜେବାପାଙ୍କ ଖାଲି ସ୍ଥାନ ପୂରଣ କରୁଛନ୍ତି | ଆଜି ମୁଁ ମୋର ଜେଜେମା’ଙ୍କ ବିଷୟରେ ମୋର ପ୍ରେମ ଏବଂ ଅନୁଭବ ବାଣ୍ଟିବାକୁ ଯାଉଛି | ସେ ଏପରି ଜଣେ ଅଦ୍ଭୁତ ମହିଳା ଯାହାକୁ ମୁଁ ମୋର ପୁରା ଜୀବନରେ ଦେଖିଛି |

ତାଙ୍କ ନାମ ରୁକ୍ସାନା ଅହମ୍ମଦ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ 74 ବର୍ଷ ବୟସ | ଏହି ଯୁଗରେ, ସେ ତଥାପି ଯଥେଷ୍ଟ ଶକ୍ତିଶାଳୀ | ସେ ଚାଲିପାରେ, ଏବଂ ଅଳ୍ପ କିଛି କାମ ମଧ୍ୟ କରିପାରନ୍ତି | ଜୀବନର ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ସେ ତଥାପି ପୁରା ପରିବାରର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତି | ସବୁଥର ପରି ସେ ପରିବାରର ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟକ୍ତି ଅଟନ୍ତି | ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଅନ୍ତି ଏବଂ କିଛି ବଡ଼ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କୁ ପଚାରନ୍ତି | ସେ ଜଣେ ଧାର୍ମିକ ମହିଳା। ଅଧିକାଂଶ ସମୟ ସେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବାରେ ଅତିବାହିତ କରୁଥିଲେ | ସେ ଆମକୁ ପବିତ୍ର ପୁସ୍ତକ କୁରାନ ଶିକ୍ଷା ଦିଅନ୍ତି | ସେହି ସମୟରେ, ଯେତେବେଳେ ମୁଁ ପିଲା ଥିଲି, ସେ ମୋତେ ଏବଂ ମୋର କିଛି ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ ଏକାଠି ଶିଖାଉଥିଲେ | ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କର ଆଖି ଭଲ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ସେ ତଥାପି ନିଜ ଚଷମା ସହିତ ପ can ିପାରିବେ |

ମୋ ଜେଜେମାଙ୍କର ରଙ୍ଗୀନ ଜୀବନ ଥିଲା | ମୋ ବାପା ଏବଂ ମାମୁଁମାନେ ତାଙ୍କ ବିଷୟରେ ଅନେକ କାହାଣୀ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି | ମୋ ଜେଜେବାପା ସହିତ ତାଙ୍କ ବିବାହ ଏତେ ବଡ ଏବଂ ଚମତ୍କାର ଉତ୍ସବର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛି | ସେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ସବୁଠାରୁ ସୁନ୍ଦର girl ିଅ ଥିଲେ। ଜେଜେବାପା ପ୍ରେମରେ ପଡି ବାପାଙ୍କୁ ତାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ।

ଉଭୟ ପରିବାର ରାଜି ହେଲେ ଏବଂ ସେମାନେ ବିବାହ କଲେ। ତାଙ୍କ ଜୀବନର ସବୁଠାରୁ ସ୍ପର୍ଶକାତର ଅଂଶ ହେଉଛି, ସେମାନେ ଏକ ପରିବାର ଭାବରେ କିଛି ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ | ସେ ପାର୍ଟ ଟାଇମ୍ ସ୍କୁଲ ଶିକ୍ଷକ ଭାବରେ କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ | ସେ ପ୍ରକୃତରେ ପରିଶ୍ରମୀ ଥିଲେ | ସମଗ୍ର ପରିବାରକୁ ବଜାୟ ରଖିବା ପ୍ରକୃତରେ କଠିନ ଥିଲା, ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶିକ୍ଷାଦାନ କରିବା ପରେ ଅନେକ ଘରୋଇ କାର୍ଯ୍ୟ |

କିନ୍ତୁ ସେ ଏହି ସଫଳତାର ସହିତ କରିଥିଲେ | ତାଙ୍କର କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଫଳପ୍ରଦ ହୁଏ ଏବଂ ସେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପି generation ଼ି ପାଇଁ ଏକ ଉତ୍ତମ ସ୍ଥାନ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲେ | ଆମେ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ଭଲପାଏ | ସେ ଜଣେ ପ୍ରକୃତ ଯୋଦ୍ଧା ଥିଲେ।

ସେ ମୋର ସର୍ବୋତ୍ତମ ବନ୍ଧୁ | କେବଳ ମୁଁ ନୁହେଁ, ମୋର ଅନେକ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଭାଇ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ତାଙ୍କ ସହିତ ଅଧିକାଂଶ ସମୟ ବିତାଉଥିଲେ | ସେ ମଧ୍ୟ ଆମକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି | ସେ ଆମକୁ କ anything ଣସି ଜିନିଷରେ ମନା କରନ୍ତି ନାହିଁ | ସେ ସବୁବେଳେ ଆମକୁ କାହାଣୀ କହିବାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି ଏବଂ ଆମକୁ ଛୋଟ ଶିକ୍ଷା ଦିଅନ୍ତି | ସେ ବହୁତ ବନ୍ଧୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ |

ସର୍ବଶେଷରେ, ସମଗ୍ର ପରିବାର ତାଙ୍କୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି | ଏହି ପରିବାର ପାଇଁ ତାଙ୍କର ଅନେକ ଅବଦାନ ଅଛି | ସେଥିପାଇଁ ସେମାନେ ତାଙ୍କୁ କେବେ ହେଲେ ହତାଶ ହେବାକୁ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ | ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କୁ ଦେବତା ପରି ସମ୍ମାନ କରନ୍ତି। ମୁଁ ମୋ ଜେଜେମାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଭଲ ପାଏ |


So, if you like ମୋ ଜେଜେମା ଓଡିଆ ରଚନା Essay on My Grandmother in Odia Language then you can also share this essay to your friends, Thank you.


Share: 10

About Author:

या ब्लॉगवर तुम्हाला निबंध, भाषण, अनमोल विचार, आणि वाचण्यासाठी कथा मिळेल. तुम्हाला काही माहिती लिहायचं असेल तर तुम्ही आमच्या ब्लॉगवर लिहू शकता.