ମୋ ମା ଓଡିଆ ରଚନା Essay on My Mother in Odia

Essay on My Mother in Odia: Here we have got a few essay on the My Mother in 10 lines, 100, 200, 300, and 400 words for students of class 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, and 12. You can use any of these essays in your exam.

ଜୀବନରେ କାହା ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟକ୍ତି ହେଉଛି ତାଙ୍କ ମା | ଆମେ ଏହି ଦୁନିଆକୁ ଦେଖିଛୁ ଏବଂ ଆମ ମା ହେତୁ ଜନ୍ମ ହୋଇଛୁ | ତେଣୁ ମା ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଭଲ ପାଇବା ପ୍ରକୃତରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ମାତାମାନେ ପ୍ରକୃତରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ, ସେମାନେ ନି less ସ୍ୱାର୍ଥପର |

Essay on My Mother in Odia

ମୋ ମା ଓଡିଆ ରଚନା 10 Lines on My Mother Essay in Odia

Set 1 is Helpful for Students of Classes 1, 2, 3 and 4.

  1. ମୋ ମା ଏହି ଗ୍ରହର ସର୍ବୋତ୍ତମ ବ୍ୟକ୍ତି |
  2. ସେ ସକାଳୁ ଉଠିଥାଏ |
  3. ସେ ଆମ ପରିବାରର ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଜଳଖିଆ ରାନ୍ଧନ୍ତି |
  4. ସେ ମୋତେ ମୋ ସ୍କୁଲ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି |
  5. ସେ ମୋ ପରିବାରର ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତି |
  6. ସେ ବହୁତ ମିଠା ଏବଂ ଯତ୍ନଶୀଳ |
  7. ସେ ବହୁତ ନମ୍ର ମହିଳା |
  8. ସେ ଆମ ପାଇଁ ଦିନସାରା କାମ କରନ୍ତି |
  9. ସେ ଆମର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତି |
  10. ମୋ ମା ହେଉଛି ଭଗବାନଙ୍କ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉପହାର |

ମୋ ମା ଓଡିଆ ରଚନା Essay on My Mother in Odia (100 Words)

Set 2 is Helpful for Students of Classes 5, 6, 7 and 8.

ମୋ ମା ମୋ ଜୀବନର ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟକ୍ତି | ତାଙ୍କର ବହୁତ ପରିଶ୍ରମୀ ପ୍ରକୃତି ଅଛି | ସେ ସୁନ୍ଦର ଏବଂ ଦୟାଳୁ | ସେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଆଗରେ ଉଠନ୍ତି ଏବଂ ସମସ୍ତେ କରିବା ପରେ ଶୋଇବାକୁ ଯାଆନ୍ତି | ସେ ମୋ ପରିବାର ପାଇଁ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରନ୍ତି ଏବଂ ସମସ୍ତଙ୍କର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତି | ସେ ପ୍ରତିଦିନ ଆମ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ସୁସ୍ୱାଦୁ ଖାଦ୍ୟ ମୋତେ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି | ସେ ମୋତେ ହୋମୱାର୍କ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି |

ସକାଳେ, ସେ ଖାଦ୍ୟ ରାନ୍ଧିବା ପରେ, ସେ ମୋତେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତି | ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଯିଏ ମୋତେ ସମସ୍ତ ନ moral ତିକ ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ମୂଲ୍ୟବୋଧ ଶିଖାଇଛନ୍ତି | ଯେତେବେଳେ ବି ମୁଁ କ doing ଣସି କାର୍ଯ୍ୟରେ ଭୁଲ୍ କରେ, ସେ ମୋତେ କିପରି ଶାନ୍ତ ଉପାୟରେ ତାହା କରିବେ ଶିଖାନ୍ତି | ସେ ମୋତେ ରାତିରେ କାହାଣୀ ମଧ୍ୟ କୁହନ୍ତି ଏବଂ ମୁଁ ପ୍ରତିଦିନ ତାଙ୍କଠାରୁ ନୂଆ କାହାଣୀ ଶୁଣିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରେ | ମୁଁ ମୋର ସମସ୍ତ ଭାବନା ଏବଂ ଭାବନାକୁ ମୋ ମା ସହିତ ବାଣ୍ଟିଥାଏ | ସମସ୍ତଙ୍କ ଜୀବନରେ ଏହା ହେଉଛି ମାତା ଯିଏ ଆମ ହୃଦୟରୁ କେବେବି ବଦଳାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ | ମୁଁ ଆଶା କରେ ମୋ ମା ବହୁତ ଦିନ ବଞ୍ଚନ୍ତି |


ମୋ ମା ଓଡିଆ ରଚନା Essay on My Mother in Odia (200 Words)

Set 3 is Helpful for Students of Classes 9, and 10.

ମୋ ମା’ଙ୍କ ନାମ ରୋକିଆ ଖାଟୁନ୍ ଏବଂ ସେ ଜଣେ ଗୃହିଣୀ | ସେ 40 ବର୍ଷ ବୟସ | ଜଣେ ଗୃହିଣୀ ଭାବରେ ସେ ପ୍ରାୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ଘରେ ରୁହନ୍ତି | ସେ ଦୁନିଆର ସର୍ବୋତ୍ତମ ମାତା | ମୁଁ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ଭଲ ପାଏ | ସେ ସ୍କୁଲ ଶିକ୍ଷକ ଭାବରେ କାମ କରୁଥିଲେ କିନ୍ତୁ ମୋର ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଭାଇଭଉଣୀଙ୍କ ଯତ୍ନ ନେଉଥିବାରୁ ସେ ଚାକିରି ଛାଡିଛନ୍ତି |

ଆମେ ଆମ ପାଇଁ ଏବଂ ପରିବାର ପାଇଁ ତାଙ୍କ ଉତ୍ସର୍ଗକୁ ସମ୍ମାନ କରୁ | ସେ ସର୍ବୋତ୍ତମ ରୋଷେଇକାରୀ | ସେ ପ୍ରକୃତରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଏବଂ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ଖାଦ୍ୟ ରାନ୍ଧି ପାରିବେ | ମୋର ପଡ଼ୋଶୀମାନେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ରନ୍ଧା ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାକୁ ପ୍ରକୃତରେ ଭଲ ପାଆନ୍ତି | ମୋର ଅନେକ ବନ୍ଧୁ ମୋ ରନ୍ଧା ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାକୁ ମୋ ଘରକୁ ଆସନ୍ତି | ମୋ ମା ମୋତେ ଯେପରି ଭଲ ପାଆନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି |

ସେ ଏକ ବିସ୍ତୃତ ମନ ଥିବା ମହିଳା | ସେ ଦକ୍ଷ ଏବଂ ଜ୍ଞାନୀ। ସେ ସବୁବେଳେ ଆମର ଭବିଷ୍ୟତକୁ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ କରିବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ | ଆମକୁ ଖୁସି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବାକୁ ସେ ଯଥାସମ୍ଭବ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି | ମୁଁ ମୋ ମାଙ୍କୁ ବହୁତ ଭଲ ପାଏ; ମୁଁ ଜାଣେ ସେ ଆମ ପାଇଁ ଯାହା କରୁଛନ୍ତି ତାହା ଆମେ ପରିଶୋଧ କରିପାରିବୁ ନାହିଁ | ମୁଁ ଭାବୁଛି ସେ ଏହି ଦୁନିଆରେ ବିଦ୍ୟମାନ ଥିବା ସର୍ବୋତ୍ତମ ମାତା |


ମୋ ମା ଓଡିଆ ରଚନା Essay on My Mother in Odia (300 Words)

Set 4 is Helpful for Students of Classes 11, 12 and Competitive Exams.

ଜୀବନରେ କାହା ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟକ୍ତି ହେଉଛି ତାଙ୍କ ମା | ଆମେ ଏହି ଦୁନିଆକୁ ଦେଖିଛୁ ଏବଂ ଆମ ମା ହେତୁ ଜନ୍ମ ହୋଇଛୁ | ତେଣୁ ମା ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଭଲ ପାଇବା ପ୍ରକୃତରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ମାତାମାନେ ପ୍ରକୃତରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ, ସେମାନେ ନି less ସ୍ୱାର୍ଥପର |

ସେମାନେ ନିଜ ବିଷୟରେ କେବେ ଭାବନ୍ତି ନାହିଁ | ସେମାନେ କେବଳ ସେମାନଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି | ସେମାନେ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି | ମୋ ମା ମଧ୍ୟ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କଠାରୁ ଭିନ୍ନ ନୁହଁନ୍ତି | ସେ ମୋତେ ବହୁତ ଭଲ ପାଆନ୍ତି ଏବଂ ଆଜି ମୁଁ ତୁମ ମା ବିଷୟରେ କହିବି |

ମୋର ମା ନାମ ସାହାନା ଅହମ୍ମଦ | ସେ ଜଣେ ଡାକ୍ତର। ସେ ନିକଟସ୍ଥ ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ କାମ କରନ୍ତି। ଜଣେ ଡାକ୍ତର ଭାବରେ, ତାଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ ଜୀବନ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଏସବୁ ପରେ ସେ ମୋର ବହୁତ ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତି | ତାଙ୍କୁ ଚାଳିଶ ବର୍ଷ ବୟସ, କିନ୍ତୁ ସେ ତାଙ୍କ ବୟସଠାରୁ ସାନ ଦେଖାଯାଉଛନ୍ତି |

ସେ ଜଣେ ଦୟାଳୁ ମହିଳା ଏବଂ ସେ ଲୋକଙ୍କୁ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି | ସେ ଆମର ସମସ୍ତ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଏବଂ ପଡ଼ୋଶୀମାନଙ୍କ ସହିତ ଭଲ ସମ୍ପର୍କ ରଖନ୍ତି | ସମସ୍ତଙ୍କ ସହିତ କିପରି ଭଲ ଆଚରଣ କରିବେ ସେ ଜାଣନ୍ତି | ସେ ପ୍ରକୃତରେ ଭଲ ରାନ୍ଧି ପାରିବେ | ମୁଁ ତାଙ୍କ ରୋଷେଇ ଖାଇବାକୁ ଭଲ ପାଏ | ତାଙ୍କ ଅବକାଶ ସମୟରେ ସେ ପୁରା ପରିବାର ପାଇଁ ରୋଷେଇ କରନ୍ତି |

ଜୀବନରେ ମାତାଙ୍କର ଗୁରୁତ୍ୱ: ଏକ ମା ହେବା କେତେ ମହତ୍ is ତାହା ସଠିକ୍ ଭାବରେ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ | ଆମ ଜୀବନରେ, ସବୁକିଛି ବୁ to ିବା ପାଇଁ ଆମକୁ ଜଣେ ମାତାର ପ୍ରେମ ଦରକାର | ମାତା ଆମର ପ୍ରଥମ ଶିକ୍ଷକ, ଯିଏ ଆମକୁ କହିବା, ଚାଲିବା ଶିଖାନ୍ତି | ଆମ ଜୀବନରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ ସେ ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ବହୁତ ବଳିଦାନ ଦିଅନ୍ତି | ମା ପରି ଏହି ଦୁନିଆରେ କ self ଣସି ନି less ସ୍ୱାର୍ଥପର ଲୋକ ନାହାଁନ୍ତି | ସେମାନେ ନିଜ ବିଷୟରେ କେବେ ଭାବନ୍ତି ନାହିଁ, ସେମାନେ କେବଳ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତି |


ମୋ ମା ଓଡିଆ ରଚନା Essay on My Mother in Odia (400 Words)

Set 5 is Helpful for Students of Classes 11, 12 and Competitive Exams.

ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ମାତା ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟକ୍ତି | ସେ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସମସ୍ତଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଭଲ ପାଆନ୍ତି | ଆମେ ସମସ୍ତେ ଆମ ମାତାଙ୍କୁ ଭଲ ପାଇବା ଏବଂ ସମ୍ମାନ ଦେବା ଉଚିତ୍ | ସେମାନେ ଆମ ପାଇଁ ବହୁତ କିଛି କରନ୍ତି | ଜନ୍ମ ଦେବା ଏହି ଦୁନିଆର କଠିନ ଜିନିଷ | କେବଳ ସେମାନଙ୍କର ପିଲାମାନଙ୍କ ହେତୁ ସେମାନେ ଏହି ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ ସହ୍ୟ କରନ୍ତି | ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ଆମ ଚେହେରା ଦେଖନ୍ତି ସେମାନେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭୁଲିଯାଆନ୍ତି | ମାତାମାନେ ଭଗବାନଙ୍କ ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉପହାର | ଆମେ ଆମ ମା’ର ଯତ୍ନ ନେବା ଉଚିତ୍ |

ମୋ ମାଙ୍କର ନାମ ରେଖା ସେନ୍ ସେ ଚାଳିଶ ବର୍ଷ ଏବଂ ଜଣେ ଗୃହିଣୀ | ମୁଁ ଭାବୁଛି ସେ ଏହି ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ସୁନ୍ଦର ମହିଳା | ମୁଁ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ଭଲ ପାଏ | ମୋ ମା ପ୍ରକୃତରେ ପରିଶ୍ରମୀ; ସେ ଘରେ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ କାମ କରନ୍ତି | ସେ ସକାଳୁ ଉଠି ବିଳମ୍ବରେ ଶୋଇଥାଏ |

ଦିନସାରା ସେ ପରିବାର ପାଇଁ କାମ କରନ୍ତି | ମୁଁ ମୋର ଭଉଣୀ ବେଳେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରେ, କିନ୍ତୁ ଅଧିକାଂଶ କାମ ସେ ଏକୁଟିଆ କରନ୍ତି | ସେ ଜଣେ ଭଲ ରାନ୍ଧୁ; ସେ ପ୍ରକୃତରେ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ଖାଦ୍ୟ ରାନ୍ଧି ପାରିବେ | ମୋର କିଛି ବନ୍ଧୁ ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ମୋ ମା ରାନ୍ଧିବା ପାଇଁ ଜଣେ ପ୍ରଶଂସକ |

ମୋ ମା ପରିବାର ପାଇଁ ଯଥାସମ୍ଭବ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି | ସେ ଆମ ପରିବାର ପାଇଁ ବହୁତ ବଳିଦାନ ଦେଇଛନ୍ତି | ମୋ ବାପା ଜଣେ ସ୍କୁଲ ଶିକ୍ଷକ ଏବଂ ସେ ଅଧିକାଂଶ ସମୟ ସ୍କୁଲରେ ରୁହନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ମାତା ପରିବାରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ, ସେଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ସବୁବେଳେ କାମ କରିବାକୁ ପଡିବ |

ଆମର ଭଲ ଭବିଷ୍ୟତ ହେତୁ ସେ ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ବହୁତ ସହ୍ୟ କରନ୍ତି | ସେ ସବୁବେଳେ ଆମ ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଚାହାଁନ୍ତି | ଏପରିକି ସେ ଆମର ପୋଷାକ ଧୋଇ, ଆମ କୋଠରୀ ସଫା କରନ୍ତି ଏବଂ ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି |

ମୁଁ ଭାବୁଛି ମୋ ମା ମୋ ଜୀବନର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଶିକ୍ଷକ | ସେ ମୋତେ ବହୁତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ବାସ୍ତବବାଦୀ ଶିକ୍ଷା ଦେଇଛନ୍ତି ଯାହା ମୋତେ ଏକ ଭଲ ଜୀବନଯାପନ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ମୁଁ ଯେତେବେଳେ ଛୋଟ ଥିଲି, ସେ ମୋତେ ଅକ୍ଷର ଶିଖାଉଥିଲେ | ସେ ମୋତେ ପ୍ରାୟ ସବୁକିଛି ଶିଖାଇଲେ |

ତଥାପି, ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ମୋ ହୋମୱାର୍କ କରିବାକୁ ମୋତେ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି | ମୁଁ ଭାବୁଛି ସେ ମୋ ଜୀବନର ପ୍ରଥମ ଶିକ୍ଷକ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଶିକ୍ଷାଦାନ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟ ଶିକ୍ଷା ଦେଇଛି |


So, if you like ମୋ ମା ଓଡିଆ ରଚନା Essay on My Mother in Odia Language then you can also share this essay to your friends, Thank you.


Share: 10

About Author:

या ब्लॉगवर तुम्हाला निबंध, भाषण, अनमोल विचार, आणि वाचण्यासाठी कथा मिळेल. तुम्हाला काही माहिती लिहायचं असेल तर तुम्ही आमच्या ब्लॉगवर लिहू शकता.