ମୋ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓଡିଆ ରଚନା Essay on My School in Odia

Essay on My School in Odia: Here we have got a few essay on the My School in 10 lines, 100, 200, 300, and 400 words for students of class 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, and 12. You can use any of these essays in your exam.

ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ କୁହାଯାଏ ଯାହାକି ଶିକ୍ଷଣ ସ୍ଥାନ ଯୋଗାଇବା ଏବଂ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ଡିଜାଇନ୍ କରାଯାଇଛି ଯେଉଁଠାରେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଏବଂ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଶିକ୍ଷାଦାନ |

Essay on My School in Odia

ମୋ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓଡିଆ ରଚନା 10 Lines on My School Essay in Odia

Set 1 is Helpful for Students of Classes 1, 2, 3 and 4.

  1. ମୋ ସ୍କୁଲର ନାମ ସେଣ୍ଟ ମିସେଲ ଜୋସେଫଙ୍କ ସ୍କୁଲ |
  2. ମୋ ସ୍କୁଲ ବିଲଡିଂ ବହୁତ ସୁନ୍ଦର ଏବଂ ପ୍ରଶସ୍ତ |
  3. ଏହାର ଏକ ବଡ ଅଡିଟୋରିୟମ୍ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଆମେ ପ୍ରାର୍ଥନା ପାଇଁ ଏକତ୍ରିତ |
  4. ମୋ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅନେକ ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ଅଛି ଯାହା କାନ୍ଥଗୁଡ଼ିକ ଅନେକ ଜ୍ୟାମିତିକ ଡିଜାଇନ୍ ସହିତ ଚିତ୍ରିତ |
  5. ମୋ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଏକ ବଡ଼ ଲାଇବ୍ରେରୀ ଅଛି ଯେଉଁଥିରେ ଅନେକ ଏକାଡେମିକ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୂଚନାପୂର୍ଣ୍ଣ ପୁସ୍ତକ ଅଛି |
  6. ଏହାର ଏକ ବଡ ଲାବୋରେଟୋରୀ ମଧ୍ୟ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଆମେ ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନ ବ୍ୟବହାର କରୁ |
  7. ମୋ ସ୍କୁଲରେ ଏକ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଲ୍ୟାବ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଆମେ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଶିଖୁ |
  8. ଏହାର ଏକ ବଡ଼ ଖେଳ ପଡିଆ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ମୁଁ ବିଭିନ୍ନ ବାହ୍ୟ ଖେଳ ଖେଳେ |
  9. ମୋ ସ୍କୁଲ ଶିକ୍ଷକମାନେ ବହୁତ ସ୍ନେହଶୀଳ ଏବଂ ଯତ୍ନଶୀଳ |
  10. ଏହା ସହରର ଅନ୍ୟତମ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ବିଦ୍ୟାଳୟ |

ମୋ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓଡିଆ ରଚନା Essay on My School in Odia (100 Words)

Set 2 is Helpful for Students of Classes 5, 6, 7 and 8.

କୁହାଯାଏ ଯେ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଆମକୁ ଅଧିକ ଦାୟିତ୍ adults ପ୍ରାପ୍ତ ବୟସ୍କ ହେବାକୁ ଗଠନ କରନ୍ତି | ଆମ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକୁ ସମ୍ମାନର ସହିତ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଆବଶ୍ୟକ କାରଣ ସେମାନେ ଜଣେ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଉପାସନା ସ୍ଥାନ | ଜଣେ ଭଲ ଛାତ୍ର ହେଉଛି ଏକ ଭଲ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଫଳ | ମୋ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ଶିକ୍ଷକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଅଧ୍ୟୟନ, କ୍ରୀଡା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବାହ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି | ସେଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ଏକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ନିର୍ମାଣକାରୀ ବ୍ଲକ ଏବଂ ଆମକୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଶିକ୍ଷା ଦିଅନ୍ତି ଯାହାକୁ ଆମେ ଆମର ଦ daily ନନ୍ଦିନ ଜୀବନରେ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ |

ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଆମ ସାଙ୍ଗ ଏବଂ ସହପାଠୀମାନଙ୍କ ସହ ସହଯୋଗ କରିବାକୁ ଶିକ୍ଷା ଦିଅନ୍ତି | ବାଣ୍ଟିବାର ମ basic ଳିକ ମୂଲ୍ୟ ଆରମ୍ଭରୁ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯାଏ | ଆମର ବିଭିନ୍ନ ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଶିକ୍ଷକମାନେ ଆମକୁ ବିଭିନ୍ନ ବିଷୟ ଶିକ୍ଷା ଦିଅନ୍ତି | ଉଭୟ ଅଧ୍ୟୟନ ଏବଂ ସହ-ପାଠ୍ୟକ୍ରମ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ସମାନ ଓଜନ ଦିଆଯାଏ ଯାହା ଦ୍ we ାରା ଆମେ ଉନ୍ନତ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷରେ ବିକାଶ ହେବା | ଆମର ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ସର୍ବଦା ଆମର ସାମଗ୍ରିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବେ ଏବଂ ଆମକୁ ସୁସ୍ଥ ବୟସ୍କରେ ପରିଣତ କରିବେ |


ମୋ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓଡିଆ ରଚନା Essay on My School in Odia (200 Words)

Set 3 is Helpful for Students of Classes 9, and 10.

ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ କୁହାଯାଏ ଯାହାକି ଶିକ୍ଷଣ ସ୍ଥାନ ଯୋଗାଇବା ଏବଂ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ଡିଜାଇନ୍ କରାଯାଇଛି ଯେଉଁଠାରେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଏବଂ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଶିକ୍ଷାଦାନ |

ମୋ ସ୍କୁଲ ହେଉଛି ସର୍ବୋତ୍ତମ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଯେଉଁଠାରେ ମୁଁ ଏକ ଶିକ୍ଷା ପାଇଥାଏ ଏବଂ ମୋ ଜୀବନର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଆଡକୁ ଅଗ୍ରଗତି କରେ ଏବଂ ମୋତେ ସେଗୁଡିକ ହାସଲ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ କରେ | ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟତୀତ, ମୋ ବିଦ୍ୟାଳୟ ମୋ ଜୀବନରେ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ | ମୋ ସ୍କୁଲ ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛି | ଏହା ମୋର ଶାରୀରିକ ଏବଂ ମାନସିକ ଦୃ am ତା ବିକାଶ କରେ, ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ସୃଷ୍ଟି କରେ, ଏବଂ |

ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମୋର ଦକ୍ଷତା ଏବଂ ପ୍ରତିଭା ପ୍ରମାଣ କରିବାକୁ ମୋତେ ଅତୁଳନୀୟ ସୁଯୋଗ ଦେଇଥାଏ | ଏକାଡେମିକ୍ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା ଏକ ମାର୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି | ଏହାର ଛାତ୍ରମାନେ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷାରେ ଶୀର୍ଷ ସ୍ଥାନ ସୁରକ୍ଷିତ କରନ୍ତି |

ମୁଁ ମୋର ଅନ୍ୟ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଯାଏ | ଆମେ ଆମ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଏକ ଭଲ ବନ୍ଧୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପରିବେଶରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁ | ଆମେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟରେ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପହଞ୍ଚିବା | ଆମେ ପହଞ୍ଚିବା ମାତ୍ରେ ଆମେ ବିଧାନସଭାରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ଧାଡ଼ି ବାନ୍ଧୁ | ବିଦ୍ୟାଳୟ ସଭାରେ ଯୋଗଦେବା ଏକ ଅଦ୍ଭୁତ ଅନୁଭୂତି | ଏକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସଭାରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ପ୍ରଥମ ହୋଇଥିବାରୁ ମୁଁ ନିଜକୁ ଉପଭୋଗ କରେ | ବିଧାନସଭା ସମାପ୍ତ ହେବା ମାତ୍ରେ ଆମେ ନିଜ ନିଜ ଶ୍ରେଣୀଗୃହକୁ ଦ rush ଡୁ | ଆମେ ସମସ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରୁ | ମୋର ବିଦ୍ୟାଳୟର ଜଣେ ସାଥୀ ହେଉଛନ୍ତି ସର୍ବୋତ୍ତମ ଗାୟକ ଏବଂ ନୃତ୍ୟଶିଳ୍ପୀ | ସେ ବାର୍ଷିକ କଳା ମହୋତ୍ସବରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଗାୟକ ପୁରସ୍କାର ପାଇଛନ୍ତି | ଆମ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ, ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କ ଦିବସ, ପିତାଙ୍କ ଦିବସ ଇତ୍ୟାଦି ସମସ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଜାତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରିଥାଏ |


ମୋ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓଡିଆ ରଚନା Essay on My School in Odia (300 Words)

Set 4 is Helpful for Students of Classes 11, 12 and Competitive Exams.

ବିଦ୍ୟାଳୟ ହେଉଛି ଶିକ୍ଷାର ଦ୍ୱାର ଯାହା ସଫଳତାକୁ ନେଇଥାଏ | ସେମାନେ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ଯୁବ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ମନକୁ ତାଲିମ, ମାର୍ଗଦର୍ଶନ ଏବଂ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି | ସର୍ବୋତ୍ତମ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସର୍ବଦା ସର୍ବୋତ୍ତମ ଛାତ୍ର ସୃଷ୍ଟି କରେ | ମୋ ବିଦ୍ୟାଳୟ ମଧ୍ୟ ମୋ ଅଞ୍ଚଳର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଏବଂ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ବିଦ୍ୟାଳୟ |

ମୁଁ ନ୍ୟୁ ଡନ୍ ପବ୍ଲିକ୍ ସ୍କୁଲରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରେ | ମୋ ବିଦ୍ୟାଳୟ ମୋ ଅଞ୍ଚଳର ପୁରାତନ ବିଦ୍ୟାଳୟ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ | ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହାର ବହୁତ ଭଲ ଏବଂ ସଫଳ ଇତିହାସ ଅଛି | ମୋ ସ୍କୁଲ ମୋ ଘରର ଅତି ନିକଟ ଅଟେ | ମୁଁ ପ୍ରାୟତ foot ପାଦରେ ମୋ ସ୍କୁଲକୁ ଯାଏ କିନ୍ତୁ ବେଳେବେଳେ ମୋ ଅଫିସ ଯିବାବେଳେ ମୋ ବାପା ମୋତେ ସ୍କୁଲରେ ଛାଡିଦିଅନ୍ତି | ମୋ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଖୋଲା ଖେଳ ପଡିଆ ଏବଂ ଏକ ସୁନ୍ଦର ଉଦ୍ୟାନ ଅଛି |

ମୁଁ ମୋ ସ୍କୁଲରେ ଠିକ୍ ସମୟରେ ପହଞ୍ଚେ | ସଭାରେ ଭାଗ ନେବା ପରେ ସମସ୍ତ ଛାତ୍ର ନିଜ ଶ୍ରେଣୀଗୃହକୁ ଯାଆନ୍ତି | ମୁଁ ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରେଣୀରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରେ | ମୋର ଗୁରୁ ବହୁତ ଦୟାଳୁ ଏବଂ ସୁନ୍ଦର ଅଟନ୍ତି | ସେ ଆମକୁ ଯତ୍ନ ଏବଂ ପ୍ରେମ ସହିତ ଶିକ୍ଷା ଦିଅନ୍ତି | ମୋର ଶ୍ରେଣୀ-ସାଥୀମାନେ ବହୁତ ଯତ୍ନବାନ | ସେମାନେ ସମସ୍ତେ ଅଧ୍ୟୟନରେ ପରସ୍ପରକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି |

ମୋ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଶୃଙ୍ଖଳାକୁ କଠୋର ଭାବରେ ଅନୁସରଣ କରେ | ଆମ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବିଭିନ୍ନ ସେମିନାର ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥାଏ | ଛାତ୍ରମାନେ ସେହି ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଭାଗ ନେବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ ହୁଅନ୍ତି | ଆମ ବିଦ୍ୟାଳୟର ମଧ୍ୟଭାଗରେ ଏକ ବଡ଼ ଅଡିଟୋରିୟମ୍ ହଲ୍ ଅଛି, ଯାହା କେବଳ ସେହି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ନିର୍ମିତ | କୁଇଜ୍ ପ୍ରତିଯୋଗିତା, ବକ୍ତୃତା, ଟାବ୍ଲଏଡ୍, ବିତର୍କ ଇତ୍ୟାଦି ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୁଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମୋ ସ୍କୁଲର ଛାତ୍ରମାନେ ଅନ୍ୟ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଅନ୍ୟ ଏକାଡେମିକ୍ ଏବଂ କ୍ରୀଡା ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ମଧ୍ୟ ଭାଗ ନେଇଥାନ୍ତି |

ମୋ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଆନ୍ତରିକତା, ସଚ୍ଚୋଟତା, ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ଏବଂ ଉତ୍ତମ ଆଚରଣକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଥାଏ | ଏହା ଛାତ୍ରମାନଙ୍କର ସାମଗ୍ରିକ ବିକାଶ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥାଏ | ସମସ୍ତ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ବହୁତ ଦୟାଳୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ | ବାସ୍ତବରେ, ଆମେ ସମସ୍ତେ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଭାବରେ ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଅନୁଭବ କରୁ | ବିଭିନ୍ନ ପୃଷ୍ଠଭୂମି ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ବୟସର ଛାତ୍ରମାନେ ଏଠାରେ ପାରସ୍ପରିକ ସହଯୋଗ ଏବଂ ଯତ୍ନ ସହିତ ଅଧ୍ୟୟନ କରନ୍ତି |

ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ତମ ଆଚରଣ ସହିତ ଶିକ୍ଷିତ ଏବଂ ତାଲିମ ଦେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ମୋ ବିଦ୍ୟାଳୟ ହେଉଛି ସର୍ବୋତ୍ତମ ବିଦ୍ୟାଳୟ | ଦେଶଗୁଡିକ ପାଇଁ ଏକ ଉତ୍ତମ ଆଚରଣ ଏବଂ ଆଇନ ପାଳନ କରୁଥିବା ନାଗରିକ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକର ପ୍ରକୃତ ଭୂମିକା ରହିଛି | ଏକ ରାଷ୍ଟ୍ର ପାଇଁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ହେଉଛି ପ୍ରକୃତ ତାଲିମ କ୍ଷେତ୍ର | ମୁଁ ମୋ ସ୍କୁଲ ପାଇଁ ବହୁତ ଗର୍ବିତ | ମୁଁ ମୋର ପିତାମାତାଙ୍କୁ କୃତଜ୍ଞ, ଯେଉଁମାନେ ମୋ ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ ଏହି ସର୍ବୋତ୍ତମ ସ୍ଥାନ ବାଛିଲେ |


ମୋ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓଡିଆ ରଚନା Essay on My School in Odia (400 Words)

Set 5 is Helpful for Students of Classes 11, 12 and Competitive Exams.

ବିଦ୍ୟାଳୟ ହେଉଛି ଆମ ଜୀବନର ଏକ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଅଂଶ | ମୋ ସ୍କୁଲ ଆମ ସହରର ସବୁଠାରୁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ବିଦ୍ୟାଳୟ | ଆମ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ କ୍ଲାସ୍ 1 ରୁ କ୍ଲାସ୍ 12 ଅଛି | ମୋ ବିଦ୍ୟାଳୟ ବହୁତ ପ୍ରଶସ୍ତ ଏବଂ ଏକ ବଡ଼ ଭୂମି ଅଛି | ଏହାର ସୁନ୍ଦର ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ଅଛି ଏବଂ ଏହା ମୋର ଦ୍ୱିତୀୟ ଘର ଯେଉଁଠାରେ ମୁଁ ମୋର ଅଧିକାଂଶ ସମୟ ବିତାଇଥାଏ | ମୋ ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ଅନେକ ଚିତ୍ର ଏବଂ ପ୍ରେରଣାଦାୟକ ବକ୍ତବ୍ୟ ସହିତ ଭଲ ଭାବରେ ସଜାଯାଇଛି | ଆମ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଆମର ଅନେକ ଇନଡୋର ଏବଂ ବାହ୍ୟ ଖେଳ ଅଛି | ସେମାନେ ଆମକୁ ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଯେପରିକି ନୃତ୍ୟ, ଗୀତ, କରାଟେ ଏବଂ ଚିତ୍ରାଙ୍କନ ଶିଖାନ୍ତି |

ଆମର ମଧ୍ୟ ଆନ୍ତ school- ବିଦ୍ୟାଳୟ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଅଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଆମେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରି ପୁରସ୍କାର ଜିତିବା | ମୋ ସ୍କୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ବିଶାଳ ଲାଇବ୍ରେରୀ ଅଛି ଯାହା ଆମ ପାଇଁ ପ books ିବାକୁ ଅନେକ ପୁସ୍ତକ ଅଛି | ମୁଁ ସ୍କୁଲରେ ମୋ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ଏକାଠି ଖେଳ ଏବଂ ଅଧ୍ୟୟନ କରେ | ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ, ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ, ଶିକ୍ଷକ ଏବଂ ବାର୍ଷିକ ଦିବସ ପରି ଆମେ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଳନ କରୁ | ଆମ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଉତ୍ସବ ପ୍ରକୃତରେ ମହାନ୍ ଏବଂ ଏହା ଏକ ମହାନ୍ ଶୋ |

ଆମ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଆମର ଏକ ସୁସଜ୍ଜିତ ବିଜ୍ଞାନ ଲ୍ୟାବ ଅଛି ଯେଉଁଥିରେ ସମସ୍ତ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଉପକରଣ ଅଛି | ମୋର ଶିକ୍ଷକମାନେ ସମସ୍ତଙ୍କ ପ୍ରତି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଯତ୍ନଶୀଳ ଏବଂ ଦୟାଳୁ ଅଟନ୍ତି | ପ୍ରତି ସପ୍ତାହରେ ଆମର ଗୋଟିଏ ଶାରୀରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଶ୍ରେଣୀ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଆମେ କୋକୋ, ଭଲିବଲ୍, ଥ୍ରୋବଲ୍ ଏବଂ ବାସ୍କେଟବଲ୍ ଭଳି ଖେଳ ଖେଳୁ | ପ୍ରତି ମାସରେ ସେମାନେ ଆମର ଉଚ୍ଚତା ଏବଂ ଓଜନ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତି ଏବଂ ଏହାର ଟ୍ରାକ୍ ରଖନ୍ତି |

ଆମର ଏକ ହବି ଶ୍ରେଣୀ ମଧ୍ୟ ଅଛି, ଯେଉଁଠାରେ ଆମେ କଳା ଏବଂ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ, ସନ୍ତରଣ ଶିଖୁ ଏବଂ ଆମର ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଯେକ sports ଣସି ଖେଳକୁ ମଧ୍ୟ ଆୟତ୍ତ କରିପାରିବା | ପ୍ରତିବର୍ଷ ମୋ ସ୍କୁଲ ଆମକୁ ପିକନିକ୍ କିମ୍ବା ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ନେଇଥାଏ | ସେମାନେ ଆମକୁ ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନ, ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଏବଂ ମନୋରଞ୍ଜନ ପାର୍କ ପରି ସ୍ଥାନକୁ ନେଇଯିବେ | ମୁଁ ସ୍କୁଲରେ ମୋର ସମସ୍ତ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କୁ ପସନ୍ଦ କରେ ଏବଂ ମୁଁ ମୋ ସ୍କୁଲକୁ ଭଲ ପାଏ |

ଗୀତ, ନୃତ୍ୟ, କୁଇଜ୍ ପ୍ରତିଯୋଗିତା, ବକ୍ତୃତା, ପ୍ରବନ୍ଧ ଲେଖା, ଟାବ୍ଲଏଡ୍, ଏବଂ କ୍ରୀଡା ଇଭେଣ୍ଟ ପରି ଆମେ ସବୁବେଳେ ଅତିରିକ୍ତ ଆନନ୍ଦରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରୁ | ବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରଶାସନ ଆମକୁ ଅତିରିକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ଅଧିକ ସକ୍ରିୟ ହେବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରେ ଏବଂ ଉତ୍ସାହିତ କରେ | ଆମ ପାଖରେ ଏକ ସ୍କୁଲ ବସ୍ ଅଛି ଯାହା ଆମକୁ ଆମ ଘରେ ଉଠାଇଥାଏ | ମୋର ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ବସ୍ ରେ ମଧ୍ୟ ଆମେ ବହୁତ ମଜା କରୁ |

ମୋ ବିଦ୍ୟାଳୟ ମୋତେ କିପରି ଆଚରଣ, ଆତ୍ମ-ଶୃଙ୍ଖଳା, ଜନସାଧାରଣ କହିବା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜିନିଷ ଶିଖାଏ | ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି, ସେମାନେ ମୋତେ ଅନୁଗ୍ରହ ସହିତ ବିଫଳତାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ଶିଖାଇଲେ | ଆମ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଆମର ନ୍ୟାସନାଲ କ୍ରେଡିଟ୍ କର୍ପ (NCC) ଅଛି | ଆମେ ଏନସିସିର କ୍ୟାମ୍ପ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବା ପରେ ଆମକୁ ଏକ ‘ଏ’ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ | ଏହା ମଧ୍ୟ ଆମକୁ ଅନେକ ଉପାୟରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ |

ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରୀକ୍ଷା ପରେ, ସେମାନେ ଆମକୁ ଏକ ପ୍ରଗତି ରିପୋର୍ଟ ଦିଅନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ଆମେ ଆମର ଗ୍ରେଡ୍ ଯାଞ୍ଚ କରିପାରିବା ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ ଆମ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରକାର ପ୍ରଦର୍ଶନ ପରିଚାଳନା | ଆମେ ନିଜକୁ ଜାଣିବା ପାଇଁ କେଉଁଠାରେ ନିଜକୁ ପଛରେ ପକାଇଛୁ ତାହା ଜାଣିବା | ଆମର ଏକ କମ୍ପ୍ୟୁଟରୀକରଣ ଲ୍ୟାବ ଅଛି, ଯେଉଁଠାରେ ଆମେ ଆମର ସିଲାବସ୍ ଉପରେ ବିଭିନ୍ନ ଜିନିଷ ଶିଖିବା | ଆମ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସପ୍ତାହରେ ଦୁଇଥର ଡ୍ରିଲ ଅଧିବେଶନ କରିଥାଏ | ଆମର ଏକ ବଡ ଅଡିଟୋରିୟମ୍ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଆମେ ପ୍ରାର୍ଥନା ପାଇଁ ଏକତ୍ରିତ |


So, if you like ମୋ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓଡିଆ ରଚନା Essay on My School in Odia Language then you can also share this essay to your friends, Thank you.


Share: 10

About Author:

या ब्लॉगवर तुम्हाला निबंध, भाषण, अनमोल विचार, आणि वाचण्यासाठी कथा मिळेल. तुम्हाला काही माहिती लिहायचं असेल तर तुम्ही आमच्या ब्लॉगवर लिहू शकता.