ମୋ ଗାଁ ଓଡିଆ ରଚନା Essay on My Village in Odia

Essay on My Village in Odia: Here we have got a few essay on the My Village in 10 lines, 100, 200, 300, and 400 words for students of class 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, and 12. You can use any of these essays in your exam.

ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତଙ୍କର ଉତ୍ପତ୍ତି ଏକ ଗାଁର ଏବଂ ଆମେ ସବୁବେଳେ ଏକ ଗାଁ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ | ମୋର ମୋର ନିଜ ଗାଁ ଅଛି ଏବଂ ମୋ ଗାଁ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ମୋର ଅନେକ ଜିନିଷ ଅଛି | ଏଠାରେ ମୁଁ ତୁମ ସମସ୍ତଙ୍କ ସହିତ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡିକ ଅଂଶୀଦାର କରିବାକୁ ଯାଉଛି |

Essay on My Village in Odia

ମୋ ଗାଁ ଓଡିଆ ରଚନା 10 Lines on My Village Essay in Odia

Set 1 is Helpful for Students of Classes 1, 2, 3 and 4.

  1. ମୋର ସୁନ୍ଦର ଗାଁର ନାମ ଭେଲପୁର |
  2. ମୋ ଗାଁରେ ଅନେକ ସରଳ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି |
  3. ମୋ ଗାଁରେ ଅନେକ ସବୁଜ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ଫସଲ ଅଛି |
  4. ମୋ ଗାଁର ଲୋକମାନେ ଏକତା ଏବଂ ଭାଇଚାରା ସହିତ ବାସ କରନ୍ତି |
  5. ଗ୍ରାମବାସୀ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସରଳ ଏବଂ ଆତିଥ୍ୟବାନ |
  6. ଏହା କେଦାରର ପଶ୍ଚିମରୁ ପ୍ରାୟ 2.5 କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ |
  7. ଏହା ଗଙ୍ଗା ନଦୀ ନିକଟରେ |
  8. ମୋ ଗାଁର ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ |
  9. ମୋ ଗାଁ ସଫା ଏବଂ ପରିଷ୍କାର ଅଟେ |
  10. ମୋ ଗାଁରେ ମଧ୍ୟ ପୋଖରୀ ଅଛି |

ମୋ ଗାଁ ଓଡିଆ ରଚନା Essay on My Village in Odia (100 Words)

Set 2 is Helpful for Students of Classes 5, 6, 7 and 8.

ମୋ ଗାଁର ନାମ ଆଶାଟୋଲା | ଏହା ଏକ ଛୋଟ ଗାଁରେ 100-120 ପରିବାର ଅଛି | ଏଠାରେ ବାସ କରୁଥିବା ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଗରିବ ଏବଂ ସେମାନେ କ୍ଷେତରେ କାମ କରି କିମ୍ବା ଦିନିକିଆ ପରିଶ୍ରମ କରି ରୋଜଗାର କରନ୍ତି | ଆମେ ଏଠାରେ ରହୁଥିବା ପାଞ୍ଚଜଣ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ପରିବାର, ମୋ ବାପା ଜଣେ ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି ଏବଂ ମୋ ମା ଜଣେ ଗୃହିଣୀ ଅଟନ୍ତି |

ପରିବାରର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ପାଇଁ ମୋ ବାପା ବହୁତ ପରିଶ୍ରମ କରନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ଗାଁର ଅନ୍ୟ ପରିବାରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ସମାନ | ଆମର ଏଠାରେ ଏକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଅଛି ଏବଂ ଆମେ ମ basic ଳିକ ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ସେଠାକୁ ଯାଉ | ମୋ ଗାଁ ସେତେ ବଡ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ଏହାର ବହୁତ ସୁନ୍ଦର ପ୍ରକୃତି ଅଛି |


ମୋ ଗାଁ ଓଡିଆ ରଚନା Essay on My Village in Odia (200 Words)

Set 3 is Helpful for Students of Classes 9, and 10.

ଗାଁ ସହର ଜୀବନର ହଷ୍ଟେଲଠାରୁ ବହୁ ଦୂରରେ ଏକ ଗ୍ରାମୀଣ ସ୍ଥାନ | ମୋ ଗାଁ ତ୍ରିପୁରାରେ ଅଛି | ଏହା ଏକ ସ୍ଥାନ ଯେଉଁଥିରେ ମୋର ଅନେକ ସ୍ମୃତି ଅଛି ଯାହା ଗାଁର ସବୁଜତା ସହିତ ମିଶ୍ରିତ ହୋଇଛି ଏବଂ ମାଟିର ଗନ୍ଧ ହିଁ ମନକୁ ଶାନ୍ତି ଯୋଗାଇଥାଏ | ସେଠାରେ ଫସଲ, ଫୁଲ, ସବୁଜ ଗଛ ଇତ୍ୟାଦି ଅଛି | କ pollution ଣସି ପ୍ରଦୂଷଣ ନାହିଁ ଏବଂ ପାଗ ସୁଖଦ ଏବଂ ପବନ ଅଟେ |

ଗ୍ରାମଗୁଡିକ କୃଷି ଏବଂ ଫସଲର ମୁଖ୍ୟ ଉତ୍ସ | ଜନସଂଖ୍ୟାର ପ୍ରାୟ 50% ତଥାପି ଗ୍ରାମରେ ରୁହନ୍ତି। ସତେଜ ପନିପରିବା, ଫଳ ଇତ୍ୟାଦି ଗ୍ରାମରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ମିଳିଥାଏ | ଗାଁର ଲୋକମାନେ ବହୁତ ବନ୍ଧୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ନିଜ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରେମ ସହିତ ବଞ୍ଚନ୍ତି | ମୋର ଛୁଟି ସମୟରେ ମୁଁ ମୋ ଗାଁ ପରିଦର୍ଶନ କରୁଥିଲି | ଶୀତଳ ପବନ ଏବଂ ମାଟିର ଗନ୍ଧ ମୋ ପାଇଁ ସ୍ୱର୍ଗ ପିନ୍ଧିଥିଲା ​​|

ଘରଗୁଡ଼ିକ ଅଧିକାଂଶ କାଦୁଅରେ ତିଆରି | କିନ୍ତୁ ମୋର ଜେଜେବାପାଙ୍କ ଘର ଏକ ପାକ୍କା ଘର ଥିଲା | ଆମର ଅନେକ ଗା cows ଓ ଛେଳି ଥିଲେ | ଗା cows ମାନେ ଆମକୁ ଚିହ୍ନିବେ | ଆମେ ସେମାନଙ୍କୁ ଘାସ ମଧ୍ୟ ଖାଇବାକୁ ଦେଇଥାଉ | ଯାହା ମୋତେ ଅଧିକ ଆକର୍ଷିତ କରିଥିଲା, ଗାଁଗୁଡ଼ିକରେ କ pollution ଣସି ପ୍ରଦୂଷଣ ନଥିଲା | ଆମେ ତାଜା ପବନ ନିଶ୍ୱାସ ନେଇପାରିବା | ମୁଁ ପ୍ରକୃତରେ ମୋ ଗାଁରେ ଏତେ ସତେଜ ଏବଂ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଅନୁଭବ କଲି |


ମୋ ଗାଁ ଓଡିଆ ରଚନା Essay on My Village in Odia (300 Words)

Set 4 is Helpful for Students of Classes 11, 12 and Competitive Exams.

ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତଙ୍କର ଉତ୍ପତ୍ତି ଏକ ଗାଁର ଏବଂ ଆମେ ସବୁବେଳେ ଏକ ଗାଁ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ | ମୋର ମୋର ନିଜ ଗାଁ ଅଛି ଏବଂ ମୋ ଗାଁ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ମୋର ଅନେକ ଜିନିଷ ଅଛି | ଏଠାରେ ମୁଁ ତୁମ ସମସ୍ତଙ୍କ ସହିତ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡିକ ଅଂଶୀଦାର କରିବାକୁ ଯାଉଛି |

ମୋ ଗାଁ ବହୁତ ଛୋଟ ଗାଁ ଏବଂ ଏଠାରେ କେବଳ 50-60 ପରିବାର ବାସ କରନ୍ତି | ସଚ୍ଚୋଟ ହୋଇ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଆମର ସମ୍ପର୍କୀୟ | ସେଥିପାଇଁ ତୁମେ କହିପାରିବ ଯେ ସମଗ୍ର ଗାଁ ପରସ୍ପର ସହିତ ଜଡିତ | ଏହା ଆମ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ବିରାଟ ବନ୍ଧନ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି |

ଆମ ଗାଁ ବହୁତ ଉନ୍ନତ ହୋଇଛି, ନିକଟ ସହର ସହିତ ଆମର ଏକ ଭଲ ସଡକ ସଂଯୋଗ ଅଛି | ଆମ ପାଖରେ 10 ମିନିଟ୍ ଦୂରରେ ଏକ ଡାକ୍ତରଖାନା ଏବଂ ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଅଛି | ହିନ୍ଦୁ ଏବଂ ମୁସଲମାନ ଲୋକ, ଉଭୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଏଠାରେ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ବାସ କରନ୍ତି |

ମୁଁ ଗାଁରେ ରହିବାକୁ ଭଲ ପାଉଥିବାର ଅନେକ କାରଣ ଅଛି | ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ଗାଁରେ ମୋର ଅନେକ ପିଲାଦିନର ସ୍ମୃତି ଅଛି | ମୁଁ ସେଠାରେ ଥିବାରୁ ବହୁତ ଖୁସି ଏବଂ ଖୁସି ଅନୁଭବ କରେ | ମୋର ସେଠାରେ ଟନ୍ ସାଙ୍ଗ ଅଛନ୍ତି | ସେମାନେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଧୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ପ୍ରକୃତ ଅଟନ୍ତି |

ମୋର ସମସ୍ତ ସମ୍ପର୍କୀୟ ମୋତେ ବହୁତ ଭଲ ପାଆନ୍ତି ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ମୁଁ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ଥାଏ ସେତେବେଳେ ମୁଁ ବହୁତ ଭଲ ଅନୁଭବ କରେ | ମୋର ସମ୍ପର୍କୀୟମାନେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ | ମୁଁ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ବହୁତ ଭଲ ସମୟ ବିତାଇଥାଏ | ଯେତେବେଳେ ଆମେ ଏକାଠି ଥାଉ ଆମେ ସବୁକିଛି କରିଥାଉ | ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି, ମୋ ଜେଜେମା ଗାଁରେ ରୁହନ୍ତି।

ଗାଁ ପ୍ରତି ମୋର ପ୍ରେମ ପଛରେ ଏହା ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ବଡ କାରଣ | ଅନ୍ୟ କେତେକ କାରଣ ମଧ୍ୟ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଏଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ମୁଖ୍ୟ କାରଣ | ମୁଁ ଗାଁରେ ସତେଜ ପବନ ଏବଂ ସତେଜ ଖାଦ୍ୟକୁ ବହୁତ ଭଲ ପାଏ |

ମୁଁ ମୋ ଗାଁରେ ରହିବାକୁ ଭଲ ପାଏ | ତାହା ମୋ ପାଇଁ ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ସ୍ଥାନ ଏବଂ ମୁଁ ସେଠାରେ ରହିବାକୁ ଭଲ ପାଏ | ମୋର ସେଠାରେ ଅନେକ ବିଶେଷ ଜିନିଷ ଅଛି ଏବଂ ସେମାନେ ବହୁତ ରୋମାଞ୍ଚକର | ମୋ ଗାଁର ଲୋକମାନେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଏବଂ ବନ୍ଧୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ, ମୁଁ ସେମାନଙ୍କୁ ବହୁତ ଭଲ ପାଏ |


ମୋ ଗାଁ ଓଡିଆ ରଚନା Essay on My Village in Odia (400 Words)

Set 5 is Helpful for Students of Classes 11, 12 and Competitive Exams.

ମୋ ଗାଁର ନାମ ବାଲାଭଦ୍ରପୁର | ଏହା ବ୍ରାହ୍ମଣ କୂଳରେ ଅବସ୍ଥିତ | ମୋ ଗାଁ ଅନ୍ୟ ଗାଁରୁ ଗୋଟିଏ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ମୁଖ୍ୟ ନଦୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଏହାର ଉପନଦୀ ଦ୍ୱାରା ଅଲଗା ହୋଇଛି | ଗାଁଟି ବହୁତ ପୁରୁଣା ଏବଂ ଏହାର ଅନେକ ବିଶେଷ ବ has ଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଅଛି |

ଯଦିଓ ଏହା ପ୍ରତିବର୍ଷ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଏ, ତଥାପି ଗାଁର ଭ ograph ଗୋଳିକ ବ feature ଶିଷ୍ଟ୍ୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇନାହିଁ | ପ୍ରଭୁ ବାଲାଭଦ୍ର ଯିଏ ଗ୍ରାମ ଦେବତା ଏହି ଗାଁକୁ ସବୁ ପ୍ରକାର ବିପର୍ଯ୍ୟୟରେ ରକ୍ଷା କରନ୍ତି ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ଏହି ଗାଁର ଅନ୍ୟ ଏକ ବିଶେଷତ୍ୱ ​​ହେଉଛି ଏଠାରେ ବ୍ରାହ୍ମଣ ପରିବାର ନାହିଁ | ସମସ୍ତ ପରିବାର ସାହୁଙ୍କ ଉପନାମ ବହନ କରନ୍ତି | ଯଦିଓ ସେମାନେ ଜାତି ଅନୁଯାୟୀ ବୁଣାକାର, ବୁଣା ହେବାର କ sign ଣସି ଚିହ୍ନ ନାହିଁ | ସେମାନେ କୃଷକ |

କୁହାଯାଏ ଯେ ପୁରୁଣା ଦିନରେ ରାଜା ଏହି ଗାଁର ଲୋକଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କପଡା ବୁଣିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ବୁଣାକାରମାନେ ସେମାନଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟରେ ବିଳମ୍ବ କରୁଥିବାରୁ ରାଜା କ୍ରୋଧିତ ହୋଇ ସେମାନଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡ ଦେଲେ। ଗ୍ରାମବାସୀମାନେ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇ ରାଜାଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବିଦ୍ରୋହ କଲେ। ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ବୃତ୍ତି କରିବା ବନ୍ଦ କରିଦେଲେ | ରାଜକୀୟ ସାହାଯ୍ୟରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇ ସେମାନେ କେବଳ ଚାଷ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରୁଥିଲେ | ସେହି ଦିନଠାରୁ ସେମାନେ କେବଳ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟ କରିଆସୁଛନ୍ତି।

ଏହା କେବଳ ଏକ ତିରିଶ ପରିବାର ସହିତ ଏକ ଛୋଟ ଗାଁ | ଏହାର ଜନସଂଖ୍ୟା କେବଳ ଦୁଇଶହ | ଏହା ବଙ୍ଗୋପସାଗରଠାରୁ ଷାଠିଏ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ | ଆମ ଗାଁରେ ଅନେକ ସବୁଜ ଗଛ ଥିବାରୁ ଏହା ସବୁଜ ଦେଖାଯାଏ | ଭଗବାନ ବାଲାଭଦ୍ରଙ୍କ ମନ୍ଦିର ଗାଁ ମ in ିରେ ଅବସ୍ଥିତ। ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ଏକ ବଡ଼ ପୋଖରୀ ମଧ୍ୟ ଅଛି | ପୋଖରୀ ଚାରିପାଖରେ ଚମ୍ପାକ୍ ଗଛ, ଆମ୍ବ ଗଛ, ଅଳ୍ପ କିଛି ଓଲିଣ୍ଡର ଗଛ ଏବଂ ଏକ ବଡ଼ ପେପାଲ୍ ଗଛ ଅଛି | ଆମ ଗାଁର ଏହି ଅଂଶ ଏକ ସୁନ୍ଦର ଉପସ୍ଥାପନ କରେ: ଏହା | ଫୁଲ ଏବଂ ଆମ୍ବ ଗୁଣ୍ଡର ଗନ୍ଧ ମିଶି କିପରି ଆକର୍ଷଣୀୟ ରଙ୍ଗ ସମସ୍ତଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରେ |

ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତା ସହିତ ଆମ ଗାଁର ଏକ ଭଲ ପାଣିପାଗ ସଂଯୋଗ ଅଛି | ଏହା ଏକ ଛୋଟ ଗାଁ ହୋଇଥିବାରୁ ନଦୀ ଉପରେ ସେତୁ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ସରକାର କ step ଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ନାହାଁନ୍ତି।

ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ଆମ ଗାଁ ଏକ ବିକଶିତ ଅଟେ | ମାଟ୍ରିକ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶିକ୍ଷାଦାନ ସୁବିଧା ଥିବା ଏକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଅଛି | Medicine ଷଧ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ପଡୋଶୀ ଗାଁ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ଏକ ଡିସପେନସାରୀ, ଡାକଘର ଏବଂ ବଜାର ଅଛି |

ଆମ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ବୃତ୍ତି ହେଉଛି ଚାଷ | ପନିପରିବା ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ଆମ ଗାଁର ଭଲ ନାମ ଅଛି | ନଦୀ ଆମ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟକାରୀ | ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର al ତୁକାଳୀନ ପନିପରିବା ଭଲ ଗୁଣ ଏବଂ ଶସ୍ତା ମୂଲ୍ୟରେ ଉପଲବ୍ଧ | ଏହି କାରଣରୁ, ଅନେକ ପନିପରିବା ବ୍ୟବସାୟୀ ଆମ ଗାଁକୁ ବହୁ ପରିମାଣରେ ତାଜା ପନିପରିବା ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ଆସନ୍ତି | ତଥାପି, ଆମର ଗ୍ରାମବାସୀ ଏକଜୁଟ ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ସେଥିପାଇଁ ସେମାନେ କ୍ୱଚିତ୍ ବିଦେଶୀ ବ୍ୟବସାୟୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୁଅନ୍ତି |


So, if you like ମୋ ଗାଁ ଓଡିଆ ରଚନା Essay on My Village in Odia Language then you can also share this essay to your friends, Thank you.


Share: 10

About Author:

या ब्लॉगवर तुम्हाला निबंध, भाषण, अनमोल विचार, आणि वाचण्यासाठी कथा मिळेल. तुम्हाला काही माहिती लिहायचं असेल तर तुम्ही आमच्या ब्लॉगवर लिहू शकता.